Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.
Czy program jest dla Ciebie?
Tak, jeżeli jesteś kobietą w wieku od 25 do 59 lat, która w ciągu ostatnich 3 lat nie miała wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego i posiadasz złożoną deklarację do położnej poz w naszej placówce.
Uwaga! Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie mogą zostać objęte badaniami cytologicznymi.
Wykonujący:
Położna poz
Co Cię czeka w ramach programu?
Wypełnienie ankiety, bezpłatna cytologia.
Jeśli Twój wynik będzie prawidłowy, położna zaleci Ci ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach (w szczególności, jeżeli jesteś zakażona wirusem HPV, przyjmujesz leki immunosupresyjne lub jesteś zakażona HPV – typem wysokiego ryzyka) – po upływie 12 miesięcy.
W przypadku, gdy w badaniu zostaną stwierdzone zmiany położna poz skieruje Cię do poradni ginekologiczno-położniczej.
Jak się przygotować do badania?
Na badanie:
- nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
- najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
- co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
- od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.
Uwaga! Nie wykonuje się badania cytologicznego w czasie trwania czynnej infekcji dróg rodnych z towarzyszącymi jej upławami.
Jak się zgłosić?
Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania.
Terminy realizacji świadczeń ustalane są indywidualnie.
Więcej informacji na miejscu lub pod numerem 24 260-40-21 wew. 2 oraz 726-196-455.